Lietuvoje dailylentės yra pardavinėjamos specializuotose parduotuvėse, medžio centruose, taip pat ir interneto parduotuvėse, kurios prekiauja mediena ir statybos medžiagomis. Galima pastebėti, kad medienos tipai yra keli, o pagal juos keičiasi ir dailylenčių savybės bei kainos.
Lietuviškos medienos tipai
Nesvarbu, kokį medienos gaminį ar žaliavą pasirinktumėte, ar tai būtų dailylentės, ar gegnės, balkiai, tačiau mediena Lietuvoje turi gana aiškų pasiskirstymą. Dažniausiai mes savo medžius skirstome į lapuočius ir į spygliuočius. Būtent pastarųjų yra daugiausia, todėl ir jų gaminių, produkcijos, dailylenčių lentpjūvėse bei medžio centruose rasite daugiau, pigesnėmis kainomis. Spygliuočių mediena laikoma minkšta mediena, todėl ji gerai tinka bet kokiem darbam. Ją lengva pjauti, apdirbti, kelti, ji lengvesnė. O su lapuočių mediena darbo yra daugiau, tačiau ji labai vertinama už ilgaamžiškumą. Beržo mediena laikoma sąlyginiai minkšta kaip lapuočio, todėl kartais žmonės mėgsta gaminti ką nors iš beržo dailylenčių. Tvirčiausia ir kiečiausia mediena yra ąžuolo, liepos, obles. Net ir pasigaminę mažą medžio gaminį pajausite svorio skirtumą. Pakelsite iš obels pagamintus rėmelius ir iš pušies, pamatysite, kaip skiriasi svoris. Tai dėl minėtųjų savybių – lapuočių mediena kur kas kietesnė nei spygliuočių.
Dažniausiai statybose naudojama pušies mediena, ji tinka visokiems statybos darbams, nes yra patvari, lengva, galima išgauti labai daug ilgų ir neperpjautų rąstų, lentų, dailylenčių. Rečiau naudojama egliniai rąstai, tačiau eglės mediena dažnai tinka malkoms, taip pat ir dailylentėms, tačiau tada yra brangesnės. Lapuočių dailylentės dažniausiai yra trumpesnės, kadangi jų kamienai būna žemesni ir ne tokie pailgi, žinoma, beržai, liepos turi gana tinkamus medžio gamybai kamienus. Tačiau obelys, gluosniai, slyvos nelabai daug turi geros medienos, dėl to ji tampa labai brangia, kai tik tokios išgaunama. Dailylentės yra populiarios visokios, vieni žmonės renkasi tiesiog pagal kainą, tuomet dažniausiai pasirenka pušies lentas. Kitiems svarbiausia estetika, tada žmonės nori kitokių medžių dailylenčių, turinčių savo gražius ir išskirtinius raštus: obels, beržo, liepos, eglės.
Egzotinė mediena
Dar įdomesnių dailylenčių galima išgauti iš egzotiškų medžių. Pasaulyje yra atogrąžų lapuočių medienos, kurios mes beveik neturime, mums ji yra egzotiška. Skirtingi pasaulio medžiai suteikia labai didelę įvairovę, tad norintieji įdomesnės dailylentės, dairysis ir į tokias medienas, kurių kilmės šalis bus tikrai ne Lietuva. Tai galbūt bus pietinių šalių medžiai, o gal Kanados, šiaurinių pasaulio dalių.
Kam tokie straipsniai? Specialistams jie kelia juoką (… tvirčiausia ir kiečiausia mediena yra ąžuolo, liepos, obles…). Nespecialistą jie klaidina. Jei čia rašyti praktikavosi studentai, tai taip ir nurodykite, pvz, – studentiškos baikos apie viską ir apie nieką.